Защо клавиатурите на телефоните и калкулаторите са различни?
Забелязали ли сте някога, че клавиатурите на телефоните и калкулаторите и са различни? Въпреки че и двете клавиатури имат нула в долната част, останалите редове от числа започват отдолу нагоре при калкулаторите, а при телефоните са разположени отгоре надолу.
Историята започва още преди появата на калкулаторите, когато съществуваха механични касови апарати. Тези касови апарати са проектирани от 0 в долната част и числата им се увеличават нагоре. При извършване на изчисления най-често се използва числото 0. Затова е препоръчително да го поставите под всички останали числа, така че да е най-достъпният клавиш. Когато се появиха механични калкулатори, те продължиха да използват същия формат като касовите апарати – с 0 в долната част и 9 в горната част.
Когато бяха измислени електронни калкулатори, те продължиха да използват ключовото оформление на съществуващите механични калкулатори. 0 отдолу, 1-2-3 в следващия ред, 4-5-6 в следващия ред и 7-8-9 в горния ред, отляво надясно. Така клавиатурата на калкулаторите премина от клавишите на касовия апарат. Защо тогава телефоните с набор от бутони не използват разположението на клавишите, както на калкулаторите?
Към телефон с набиране на бутон и с тъчскрийн. имаше дискови телефони. Те са изобретени в началото на 20 век. Вместо бутони с цифри на телефона имаше диск с дупки, номерирани от 1 до 9, а след това 0. Идеята беше да вмъкнете пръст в дупката и да я завъртите, за да наберете всяко число.
Инженери от Bell Laboratories въвеждат телефон с бутони
В началото на 60-те години, инженери от Bell Laboratories въведат алтернатива на телефон за набиране с бутони (които по-късно станаха известни като телефони с тонално набиране). Но те се сблъскаха с един голям въпрос: как да подредим числата на клавиатурите на телефоните?
За да се намери най-доброто разположение на клавишите за телефон с бутони, Bell Labs проведе проучване, наречено „Човешки фактори в проектирането и използването на телефонни набори с бутони“. Това проучване тества няколко различни оформления на клавиатурата на телефона, за да разбере какво е най-лесно за овладяване за хората. За това проучване инженерите просто предложиха различни оформления и помолиха участниците да изберат какво смятат за най-добрата конфигурация. Установено е, че матрици, които имат 1, 2 и 3 в горната част, са най-лесните за хората и имат най-нисък процент на грешки при набирането
Въз основа на този резултат инженерите на Бел реализират 3×3 матрицата за клавиатурите на телефоните като нулата е в долната част. Хората възприеха тази ключова подредба за най-лесна за използване и тя продължава да се използва и днес, а също така е пригодена и за смартфони.