Ориз (Oryza)
Ориз. Наричат го „житото на Изтока“, защото той е основната храна за народите на повечето страни в Азия. Оризът за тях е това, което за нас е хлябът. Оризът е също житно растение, както пшеницата, ръжта, ечемикът, овесът. И макар че зърната му по форма и цвят се различават от техните, по устройство те са еднакви. В тях се съдържат и почти същите вещества — скорбяла, белтъчини, мазнини, целулоза, минерални соли и витамини. Но това, което прави растението ориз по-полезно от тях, са белтъчините, които почти не се отличават от животинските.
Не само за храна
Стотици разновидности и хиляди сортове ориз
Видове ориз
- natural / natural („brown“) – зърна със светлокафяв цвят
- бели – със зърна, които могат да бъдат дълго- или късозърнести
- arborio – ориз с кръгли зърна, подходящ за италианско ризото
- басмати – използва се в индийската кухня
- жасмин – ароматен, използва се в китайската кухня
- лепкаво черно, лепкаво бяло – използва се в кнедли, част от далекоизточната кухня
- червен ориз (Хималаи, Бутан)
- Названието „фалшив ориз“ все още се използва за семената на северноамериканска водна трева, която не е истински ориз.
Приложение
Основната употреба на ориза е като храна – като част от ястия (със зеленчуци, месо, сосове), като гарнитура, а в някои рецепти (оризов пудинг, оризова каша, оризова юфка, суши) той играе основна роля. Оризът може да ферментира и да се превръща в алкохолни напитки (оризова бира и вино и техните производни).
Зърната на ориза са една от най-важните храни в света. Оризът е предимно вид ориз (O. sativa) и в по-малка степен африкански ориз (O. glaberrima). Оризът не съдържа глутен и е подходящ за диабетици. Зърнените култури се използват или нелющени, или олющени, или се смилат, за да се получи оризово брашно. Оризовите трици се използват за намаляване на риска от рак на дебелото черво.